Mastodon

Rzepak i pierwsze mnożenieJest to szybki wpis, którego zadaniem jest zachować stan obecny pszczół, tj. gdzie która stoi, abym potem wiedział, dokąd którą przewiozłem.

Szykując się do postawienia rodzin na rzepak (który najwidoczniej pojawia się w mojej okolicy raz na trzy lata), musiałem rozwiązać pewien dylemat: otóż najfajniejsze rodzinki stojące na DOB chciałem podzielić wg następującego scenariusza: zabrać maksimum ramek oraz matkę i wywieźć. Na miejscu miały pozostać po rameczce z jajkami i młodym czerwiem, aby sobie wyhodowały nową i przez resztę sezonu upasły na niezłych miejscowych pożytkach, abym w przyszłym roku znowu mógł je okraść z pszczoły. I tak w kółko - jakiś zrąb systemu chowu, co nie? Ale okazało się, że wszystkie matki pozostały w macierzakach. Trudno się mówi.

Z nowości pozostało mi tylko nadmienić, że we czwartek 25-go kwietnia na ramki pozostałe po padłych w zimie rodzinach naleciała się dość silna rójka, którą w najbliższy weekend od razu przewieźliśmy na rzepak.

W ten sposób powstały też nowe zalążki rodzinek. Można powiedzieć, że mnożenie się zaczęło. Mam nadzieję, że do końca sezonu doszlusujemy do liczby przynajmniej 60 pni idących do zimy.

Zatem kolejne wyliczenie.


Wyliczenie

Ponieważ w tym sezonie, o niespodziewanie, ma się wydarzyć trochę wożenia, postanowiłem pod koniec kolejnych wpisów zamieszczać listę aktualizacyjną, co gdzie aktualnie stoi (lubo stanęło). W ten sposób mam płonną nadzieję utrzymać kontrolę nad moimi "liniami", gdyż w końcu chciałbym namnażać z tych najfajniejszych, które dość ładnie przetrwały zimę bez leczenia.

Legenda:

Jak zwykle, dla przypomnienia linie, które pozostały żywe:

Bcf = buchwast
Bcr = buchwast druga seria
Pw = przedwojenne - mieszańce w typie AMM z powiatu koneckiego
Luz = AMM od Dawida Lutza (w tej chwili w eksperymentalnym ratowaniu)
Elg = Elgon (Polbart)
Shr = Sahariensis (Polbart)
Szm = Szymonówka
P18 = Łukaszowe primorskie
Bor = pszczoły od Borówki
Sur = córka surwiwalówki od Borówki
Har = harpagan wiosenny i potomkowie
F1 = matka z własnego chowu, z danej rodziny, pierwsze pokolenie
F2 = matka z własnego chowu, z danej rodziny, drugie pokolenie (itd.)
(BL) = rodzina nieleczona także rodzinki niegdyś z FortKnox
(J) = rodzina Jarka

(Ql) = Na razie bezmatek (czekamy na wygryzienie mateczników)

[ZD/WL/DD] = rodzina na ramce Zandera/Wielkopolskiej/Dadanta

SAD01:

Beczka
BorF1(BL)[ZD]  P18(FK)[ZD]
Shr[ZD]     HarF1[DD]

SAD02

Ranczo
Szm(BL)[WL] SurF1[ZD] Szm(FK)[WL] Elg[ZD]

Zgodnie z wcześniejszym uzgodnieniem połowa rodzinek przewiezionych na sady pojechała na drugie miejsce, gdzie ma się sprawdzić w zapylaniu ekologicznych jabłoni z certyfikatem.

Rzepak (LAS)

Pieńki na rzepaku

                                                     HarF2(Ql)[DD] HarF2(Ql)[DD]
P18F1[ZD] SurF1[DD] BcfF1[ZD] PwF2[WL] BcfF1(J)(Ql)[DD] BcfF2(J)(Ql)[DD] BcfF1(J)[DD] Roi[ZD] Bcr[ZD] HarF2(Ql)[DD] BcfF1[DD] 

Większość naszych aktualnych pni stoi sobie za siatką, mając przed wylotkiem kwiaty rzepaku. Mam nadzieję, że coś z tego wyniknie. Oznaczam tymczasowo jako osobny toczek, choć jest odległy od pasieczyska LAS zaledwie o ok. 200 metrów, a może mniej.

Pnie na rzepaku

LAS

BcfF2[DD](Ql)  BcfF1[DD]

Po wnikliwym sprawdzeniu stwierdziłem, że czyniąc odkład z macierzaka zabrałem mu matkę. To bardzo ładnie z jej strony, że zechciała załapać się na podróż na drugą stronę toczka (ok. 10 metrów na wschód). Mam nadzieję, że w ten sposób powstał bezmateczny macierzak, który posiada całą lotną pszczołę. Może mi coś nazbiera z tego rzepaku?

DOMWszystko wywiezione na rzepak, nawet rójka, która tam niedawno wpadła.

PIL

BcfF1(J)[DD]

Tu została tylko rodzinka Jarka, którą być może zechce przewieźć na rzepak. Nie zaglądałem.

DOB

BcfF1(J)[DD] HarF1[DD] HarF1[DD] BcfF1(J)[DD] BcfF1(J)[DD] BcfF1(J)[DD] HarF1[DD] BcfF1(J)[DD]

Po wnikliwym oglądzie stwierdziłem, że w moich macierzakach (wszystkich trzech) matki pozostały. Znakiem tego na rzepak wyjechały bezmateczne większościowe odkłady. Nie sprawdzałem, czy założyły sobie mateczniki, bo nie chciałem im mieszać w robocie.

ROBWszystko wywiezione na rzepak.

POD

SurF1[ZD] BcrF1[ZD] BcrF1[ZD] BorF1[ZD]

Te rodzinki grzecznie pozostały na miejscu i mam nadzieję, że po kwitnieniu sadów będę z nich robił odkłady.

Autor: @Krzysztof Smirnow kategoria:
Tagi : #liczby, #zapiski, #pasieczyska,

Komentarze